İşleyen Demir Pas Tutmaz Konusu İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Kompozisyon' forumundadır ve M.f.Y tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. M.f.Y

  M.f.Y Yazar Kendimbuldum Admin

  işleyen demir pas tutmaz ile ilgili kompozisyon , çalışan demir pas tutmaz kompozisyon, işleyen demir pas tutmaz atasözü ile ilgili hikaye

  Işleyen Demir Pas Tutmaz

  Açıklama Yapmak İçin İzlenecek Yol:
  Açıklamamızın amacı; insanın yükselebilmesi için daima çalışması gerektiğidir. İlkokul sıralarından beri size hep çalışmanın faydalarından söz edilir. Bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu herhalde tahmin edersiniz. Buna göre şöyle bir düşünce düzeni kurulabilir:
  1 - Çalışmanın değeri;
  2 - Çalışma - karakter ilişkisi;
  3 - Çalışmanın faydaları ve insana sağladığı kazançlar;
  4 - Örnekler;
  5 - Sonuç.
  ÖRNEK ÇALIŞMA:
  "Çalışmak, ruhu birtakım bunalımlardan kurtaran, insanı yükselten ve manevî kurtuluşa -üren olumlu bir Çabadır. İnsanlık bilincine varan, varlığını kabul ettirmek isteyen, olgun bir hayat anlayışına sahip insan çalışmanın kölesi, zorlukların ve başarıların efendisidir.
  İnsan ruhunda gizli olan yaratıcı değerler ancak çalışma yoluyla verimli ve faydalı somut eserler olarak ortaya çıkar. İnsanlığın teknik, sanat ve bilim alanındaki ilerlemeleri, ferdî çalışmaların bir toplamıdır. İnsanlar çalışmanın değerini bilmeyip bu sonsuz merdivenin basamaklarında yükselme çabası göstermeselerdi, bugün ilkel bir hayat yaşamaktan kurtulamayacaktık. Çalışma insanın görüş, duyuş ve yaşayış ufuklarını açar. Bunun sonucu olarak insan yükselme yolunda büyük bir güç ve manevî huzur kazanır.
  Çalışmayan insanlar, düşünmekten, duymaktan, çevresine faydalı olmaktan uzak birer boş kalıptırlar. Bunlar, topluluk için zararlıdır. Tembellik ancak kişiliksiz insanların harcıdır. İnsanı maddî-manevî felakete sürükler. Nasıl bir demir işlemez ve durduğu yerde paslanırsa, kendi çapında bir şey yapmak, kendine ve çevresine faydalı olmak için çaba göstermeyen insan da çürümeye aday demektir.
  Yaşamaktan zevk almak, kendi çapımızda yarattığımız eserlerle kişiliğimizi kazanmak ve hayat yolunda başarı sağlamak istiyorsak, kılavuzumuz çalışmak olmalıdır."
 2. kunfeyekun

  kunfeyekun Kendimbuldum Staff Member Admin

  Bir demiri bir köşeye koyun. Havadaki oksijen sebebiyle bir süre sonra paslanmaya başlar. Fakat bir makine parçasına monte edin ve çalışır duruma getirin. Bu şekilde paslanmaz.

  İşte insan da sürekli yatar ve tembellik ederse zamanla paslanır (mecazi anlamda). Gerçek anlamda da kemikleri kireçlenir ve iş yapamaz hale gelir.

Sayfayı Paylaş