Engelliler ile ilgili Sloganlar

Konusu 'Ödev ve Tezler' forumundadır ve kunfeyekun tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. kunfeyekun

kunfeyekun Yazar Kendimbuldum Staff Member Admin

Bu konumuzda engelliler için oluşturulmuş ve yazılmış olan sloganları paylaşacağım. Fakat öncelikle bir-iki kelam etmek istiyorum: (Engelliler için slogan örnekleri)

Engelliler (özürlüler) her toplumun içerisinde olan ve saygı duyulması gereken ayrıca fazlaca da değer verilmesi gereken kişilerdir. Şehirlerimizde, binalarımızda, sokaklarımızda engelliler için özel mekanlar ve yerler yapmalıyız. Bu konuda Ankara Büyükşehir belediyesinin son birkaç aydır yaptığı çalışmaları kutlamak gerekir. Ankara'ya son bir kaç ay içinde gidenler görecek ki otobüs duraklarında bile görmek engellilerin okuması için kabarma yazılar konulmuş.

Ayrıca yine görme engelliler için sar yürüme bantları yapılmış. Yani görmeyen bir kişi bu bantların üstündeki kabarmalar sayesinde rahatlıkla yürüyebiliyor.

Engelliler hakkında güzel sloganları aşağıda bulabilirsiniz:

"Akraba evlilikleri sakatlığa neden olur. Sakınınız.
    Engelliye avuç açtırmayalım.
    Engelli olmak suç değildir.
    Bir tedbir bin sakatlığı önler.
    Her Engelli kendisine imkan verilirse topluma sağlamlar kadar yararlı olabilir.
    Engelliyi eğitimsiz, işsiz, güçsüz bırakmayalım.
    Engelli olmak üretime engel değildir, yeter ki fırsat verilsin.
    Engelliye acımak, ona yardım etmek suç değil; ama toplumların onları bünyesinden ayırması, kenara itmesi suçtur.
    Engelliyi eğitip iş sahibi yaparak onu tüketici olmaktan kurtarır, üretici yaparak mutlu ve yararlı duruma getirmeliyiz.
    Engellilere saygı göstermez ve onları küçük görürsen yarın sen de aynı duruma düşünce saygı ve sevgi bekleyemezsin.
    Engelliye acıyarak değil; hayranlıkla bakmalıyız. Çünkü bizim onun gibi engellimiz olmamasına karşın daha engelli gibi davranıyoruz.
    Engelli olmak sakatlık bir kusur değildir.
    Engelliler sakatlar yardıma değil, şefkate muhtaçtır.
    Engellilere sakatlara saygı, onlara yaşama sevinci verir.
    Siz hiç tekerlikli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?
    Siz hiç gözlerinizi bağlayıp annenizi görmeyi denediniz mi?
    Siz hiç kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?
    Siz hiç konuşmayıp şarkılar söylemek istediniz mi?

Siz hiç duymayıp kordon da martıların sesini dinlemek istediniz mi?
    Siz zihinsel engelli yerine gerizekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?
    Siz hiç engelli bir yakınınıza, arkadaşınıza baktınız, ilgilendiniz, ona yardımcı oldunuz mu?
    Siz hiç küçük bir çocuğu tekerlekli sandalyesinden kucaklayarak alıp belediye otobüsüne bindiniz mi?
    Engellilere bakış açısını yansıtan bu sözler umarım engellilere olan duyarlılığı arttırır.
    Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir.
    Engelliler yardıma değil, şefkate muhtaçtır.

Engelli insanlara saygı, insanlığa saygıdır.
    Kaldırımları Engel Olmaktan Çıkarın! Bize Yeter
    Asıl engelliler, karşılarına çıkan engeli geçemeyenlerdir.
    Engelliyi eğitimsiz, işsiz, güçsüz bırakmayalım.
    Engelli olmak kusur değildir.
    Engellilere saygı, onlara yaşama sevinci verir."
    Last edited: 19 Kasım 2013
  2. kunfeyekun

kunfeyekun Kendimbuldum Staff Member Admin

Daha farklı ve güzel olan engelliler haftası sloganları ekliyoruz. Umarım işinize yarar:

Engelli bir insanın eli-kolu olmasa dahi, elinizi uzatarak selam verin. Engelli kişi size nasıl davranacağını bilir.

Yardım etmeden önce yardım isteyip istemediğini sorun. İstek olmadan yardım etmeye kalkmayın.

Kendinize göre yardım etmeye kalkmayın. Engelli kişinin sizi yönlendirmesine fırsat verin.

Engelli kişi karşısında aşırı dikkatli olmaya kalkışmayın. Diğer insanlarla nasıl konuşuyorsanız, onlarla da öyle konuşun.

Acıyarak yaklaşmayın. Engelli insanlar sadece birtakım engellere sahip, mutsuz ya da hasta değiller.

Kelimeleri dikkatle, vurgulayarak, yüksek sesle bağırıp çağırarak konuşmayın. Bedensel engelli bir kişinin duyma sorunu yoktur. Tane tane konuşarak onun bir zeka sorunu olduğunu ima eder tarzda konuşmayın.

ibarlık yapacağım diye günlük konuşmanızın dışına çıkmayın. Örneğin tekerlekli sandalyedeki engelliye, “Nereye gidiyorsun?” ya da görme engelli birine, “Görüşmek üzere” demenizin bir sakıncası yok.
    [Alıntı ]

Sayfayı Paylaş