Çalıkuşu kitabının kahramanları

Konusu 'Kitap özetleri' forumundadır ve kunfeyekun tarafından 23 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. kunfeyekun

  kunfeyekun Yazar Kendimbuldum Staff Member Admin

  Çalıkuşu kitabının kahramanları kısaca. İlkokuldan beri bütün öğretmenlerin okuttuğu bu kitabı herkes bilir ve sever. Edebiyat tarihimizin en çok tavsiye edilen romanıdır herhalde. Daha önce sitemizde bu kitabın özetini yayınlamıştık. Şimdi de kitap içerisinde konu alan kahramanları ve kitaptaki rollerini sizler için paylaşıyoruz.

  Eserdeki Kişiler:

  Feride, Kamuran, Münevver, Hayrullah Bey ve Munisedir.

  Feride (Çalıkuşu) : Bir subayın kızıdır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybettikten sonra teyzesinin yanına gelir. Zeki, başarılı ve afacandır. Teyzesi onu bir Fransız okuluna yatılı olarak verir. Tatillerde teyzesine gider. Okuldaki yaramazlığından dolayı "Çalıkuşu" adını alır. Teyzesinin oğlu Kamuran ile birbirlerini severler.

  Kamuran: Feride'nin teyzesinin oğludur. Genç, yakışıklı ve çapkın olan Kamuran, Feride'yi sevdiği halde Münevver’le evlenir.

  Münevver: Kendi Halinde, hasta bir kadındır. Kamuran'ı sevmiştir.

  Hayrullah Bey: Askeri bir doktor olan Hayrullah Bey, Feride'nin babası yaşlarında, iyi kalpli, yardımsever bir adamdır. Feride'yi kızı gibi sevmiştir. Onu korumak için evlenmiştir. Feridey'le Kamuran'ın tekrar birleşmesini sağlar.

  Munise: Feride'nin Zeyniler köyünde evlat edindiği bir kzıdır. Feride'yle birbirlerine çok bağlıdırlar. Büyüdükçe süsüne düşkün bir kız olur. Difteriden ölür.

  Besime: Feride'nin teyzesi, Kamuran'ın annesidir.

  Teması: Yoksul Anadolu'yu yükseltip, kalkındırmak isteyen, yeni okumuşlar kuşağına öncülük eden bir öğretmenin yaşam öyküsü anlatılmaktadır.

Sayfayı Paylaş