Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmalıyız

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve M.f.Y tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. M.f.Y

  M.f.Y Yazar Kendimbuldum Admin

  Sponsorlu Bağlantılar
  Heyelandan Korunmak Için Neler Yapmak lazım gelir
  Heyelandan Korunma yolları hakkında bilgiler
  Heyalandan en güzel nasıl korunabiliriz.


  Heyelan ülkemizde meydana gelen tehlikeli doğal afetlerden bir tanesidir. En çok karadeniz bölgesinde olur ve toprağın kütle olarak kayma hareketidir. Aşağdaki yazıda heyelan için alınacak önlemler kısaca ve anlaşılır bir dilde anlatılmıştır. Ayrıca olayı daha iyi anlamanız için pekiştirmek amacıyla heyelan olayı video olarak da eklenerek izleyebilmeniz sağlanmıştır.

  [video=youtube;_a9Dt3foNc0]http://www.youtube.com/watch?v=_a9Dt3foNc0[/video]

  1) Dik ve eğimli olan araziler boyunca bitki örtüsü korunmalı. Doğal bitki örtüsü tahrip edilmemeli, tahrip olan bitki örtüsünün yerine yine ağaç dikimi yapılmalıdır. Çünkü Heyelan felaketine neden olan en önemli olay, dik arazilerde toprağın kendi kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri vasıtası ile toprağı tutamamasıdır.

  2) Dik yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır.

  3) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok dik olduğu yöne doğru yerçekimi ivmesi nedeni ile kaymak isteyecektir. Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir. Heyelan olan bölgeler göz önüne alınırsa, bazı bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir. Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler ‘in başında, yamaç boyunca açılacak geniş su kanalları gelmektedir. Bu sayede, su kolayca toprağın içerisine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir.

  4) Doğal Afetler arasında Heyelan özellikle ülkemizde sıkça görülmektedir. Ülkemizde heyelanın en çok görüldüğü yerler ise, tabakaların yamaç eğimi ile aynı yönde olduğu alanlardır. Bu alanlarda yapılan yollar, direk heyelan tehlikesi altındadırlar. Bu gibi yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır. Daha önceleri bu konuda bir video yayınlamıştık. Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük.


  5) Türkiye’de Heyelan olayının sık görüldüğü yerlerin başında gelen Karadeniz Bölgesi,doğal afetlerarasında Heyelan olayının en sık görüldüğü bölgenin başında gelir. Çünkü Karadeniz Bölgesi, iklim nedeni ile çok yağış alan bir bölgedir. Ayrıca bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok dik olması, heyelan afetinin gerçekleşmesi için tüm gerekçeleri tamamlamaktadır. İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki, bölge evleri hep dik yamaçların üzerine yapılmıştır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Heyelanın gerçekleşmesi için, tüm maddeler tamamlandıysa, o bölge yaşam alanı olarak kullanılmamalıdır.
 2. kunfeyekun

  kunfeyekun Kendimbuldum Staff Member Admin

  Heyelan bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu toğrağın fakirleşerek birbirini tutamaz duruma gelmesi sonucunda oluşur. Bundan dolayı arazileri bol bol ağaçlandırmak heyelanı önlemenin en önemli adımıdır.

  Yoğun yağışlar da toprağı gevşetip sürükleyerek heyelana neden olur ve genelde dik arazilerde daha çok meydana gelir.

Sayfayı Paylaş